Style Living Self Celebrity Geeky News and Views
In the Paper Shop Hello! Create with us

‘Nomadland’ wins Best Picture; Complete list of Oscars 2021 winners

By Kara Santos Published Apr 26, 2021 12:05 pm

The 93rd Academy Awards which aired on ABC concluded Sunday night (April 25) in a ceremony held at the Dolby Theatre and Union Station in Los Angeles.

Nomadland emerged as the big winner of the night, bagging trophies for Best Picture, Best Director for Chloé Zhao (the first woman of color to take home the prize) and Best Actress for Frances McDormand.

For the first time ever, the Best Directing category included two women: Nomadland‘s Chloé Zhao and Promising Young Woman‘s Emerald Fennell.

David Fincher’s Mank initiallyled the pack with 10 total nominations, including Best Picture, Best Actor and Best Directing.

Several Best Picture nominees—including The Father, Judas and the Black Messiah, Minari and Nomadland—each scored six nominations each.

The Walking Dead actor Steven Yeun became the first Asian-American performer to ever be recognized in the Lead Actor category (for his work in Minari).

During the ceremony, the Academy Awards paid tribute to those in the entertainment industry who passed away over the past year, including actors Christopher Plummer, Sean Connery, and Chadwick Boseman.

Anthony Hopkins won Best Actor for The Father, prevailing over the late Chadwick Boseman, who passed way from colon cancer in August 2020.

Boseman received a posthumous nomination for his role in Ma Rainey’s Black Bottom, for which he won a Golden Globe earlier this year.

Here’s the full list of nominees and winners of the 2021 Academy Awards.

Best Picture

  • Nomadland –WINNER
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Actor

  • Anthony Hopkins, The Father – WINNER
  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Gary Oldman, Mank
  • Steven Yeun, Minari

Best Actress

  • Frances McDormand, Nomadland –WINNER
  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Supporting Actor

  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah –WINNER
  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • Leslie Odom Jr., One Night in Miami
  • Paul Raci, Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best Supporting Actress

  • Yuh-Jung Youn, Minari –WINNER
  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • Amanda Seyfried, Mank

Best Directing

  • Chloé Zhao, Nomadland –WINNER
  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • David Fincher, Mank
  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay

  • The Father –WINNER
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • The White Tiger

Best Original Screenplay

  • Promising Young Woman –WINNER
  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature Film

  • Soul –WINNER
  • Onward
  • Over the Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Wolfwalkers

Best Cinematography

  • Mank –WINNER
  • Judas and the Black Messiah
  • News of the World
  • Nomadland
  • The Trial of the Chicago 7

Best Costume Design

  • Ma Rainey’s Black Bottom –WINNER
  • Emma
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio

Best Documentary Feature

  • My Octopus Teacher –WINNER
  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • Time

Best Documentary Short Subject

  • Colette –WINNER
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Best Film Editing

  • Sound of Metal –WINNER
  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

Best International Feature Film

  • Another Round (Denmark) –WINNER
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best Makeup and Hairstyling

  • Ma Rainey’s Black Bottom –WINNER
  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Mank
  • Pinocchio

Best Original Score

  • Soul –WINNER
  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • News of the World

Best Original Song

  • “Fight for You,” Judas and the Black Messiah –WINNER
  • “Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7
  • “Husavik,” Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • “Io sì (Seen),” The Life Ahead (La vita davanti a sé)
  • “Speak Now,” One Night in Miami

Best Production Design

  • Mank –WINNER
  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • News of the World
  • Tenet

Best Animated Short Film

  • If Anything Happens I Love You –WINNER
  • Burrow
  • Genius Loci
  • Opera
  • Yes-People

Best Live-Action Short Film

  • Two Distant Strangers –WINNER
  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • White Eye

Best Sound

  • Sound of Metal –WINNER
  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul

Best Visual Effects

  • Tenet –WINNER
  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan

(Images via ABC)